W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, organizowanych przez Urząd Miejski w Sławnie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 i Szkoła Podstawową nr 3 w Sławnie, 15 października 2016 roku uczniowie sławieńskich szkół zaprezentowali w kościele pw. św. Antoniego w Sławnie przygotowane przez siebie prezentacje, w których przedstawili historię miasta i sławieńskich kościołów.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, i zarazem najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują. Niektóre z imprez EDD dedykowane są młodzieży i dzieciom, aby budować od najmłodszych lat silne związki emocjonalne z regionem i jego dziedzictwem, a także wpajać zasadę zrozumienia i tolerancji wobec uwarunkowań historycznych i kulturowych w aspekcie miejsca i roli Polski w Europie. Wydarzenia związane z EDD dedykowane są przede wszystkim młodzieży i dzieciom, aby budować od najmłodszych lat silne związki emocjonalne z regionem i jego dziedzictwem, a także wpajać zasadę zrozumienia i tolerancji wobec uwarunkowań historycznych i kulturowych w aspekcie miejsca i roli Polski w Europie.
Tegoroczna polska edycja EDD odbywała się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Zainteresowani historią młodzi mieszkańcy Sławna przygotowali prezentacje, na których przedstawili historię obu kościołów znajdujących się w Sławnie. Podczas spotkania, które odbyło się w kościele pw. św. Antoniego w Sławnie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie: Zuzanna Mysiorek, Zuzanna Jóźwiak, Nela Mariak, Martyna Malek pod opieką nauczyciela i koordynatora EDD – Ewy Byszewskiej skupili się na prezentacji dziejów tzw. małego kościółka w Sławnie.
Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie: Wojciech Radawiec, Kinga Zanijat, Hanna Zaborowska, Nadzieja Marciniak i Zofia Płócieniak pod opieką nauczyciela Pani Anetty Marciniak przedstawili głosową prezentację historii kościoła pw. WNMP w Sławnie.
Prezentacje zostały wykonane na podstawie warsztatów, które odbyły się w obu sławieńskich parafiach na początku września br. Za udostępnione dokumenty, kroniki, materiały oraz okolicznościowe wykłady podziękowania należą się ks. proboszczowi Leszkowi Szurkowi i ks. proboszczowi Mateuszowi Krzywickiemu.
Do świątyni wraz z młodzieżą przybyli rodziny oraz zaproszeni goście. Po prezentacjach uczniów, krótki wykład o witrażach przedstawiających świętych, znajdujących się w małym kościółku, przedstawił ks. proboszcz Grzegorz Fąs. Na zakończenie tegorocznych EDD młodzież i osoby zaangażowane w tegoroczne EDD otrzymały okolicznościowe upominki, tematycznie związane z historią miasta. (Rafał Szymczewski)