Emocjonujący turniej na zakończenie jubileuszu miasta

Emocjonujący turniej na zakończenie jubileuszu miasta

To był prawdziwy hit na zakończenie jubileuszu 700-lecia Sławna. 29 grudnia 2017 roku w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sławnie odbył się towarzyski turniej topowych drużyn damskiego szczypiorniaka o Puchar Burmistrza Miata Sławno, w którym udział wzięły drużyny Vistalu Gdynia, Energii AZS Koszalin oraz SPR Pogoń Szczecin.
Był to już czwarty kontakt z piłką ręczną na najwyższym poziomie w naszym mieście. Tym razem sławnianie mogli obserwować zawodniczki, które występowały na niedawno zakończonych mistrzostwa świata. Ich największe grono reprezentowało rzecz jasna barwy biało-czerwone. Łącznie osiem piłkarek biegało po niemieckich parkietach w koszulce z orzełkiem na piersi. Wśród zawodniczek Vistalu Gdynia zaszczytu tego dostąpiły: Katarzyna Janiszewska, Aleksandra Zych oraz Joanna Kozłowska i Joanna Szarawaga. Z koszalińskiego zespołu wśród wybranek trenera Krowickiego znalazły się rozgrywające Romana Roszak i Monika Michałów, a także obrotowa Hanna Rycharska. Szczecińską „siódemkę” w Niemczach w kadrze Polski reprezentowała młoda lewoskrzydłowa Daria Zawistowska. Oprócz naszych rodaczek na parkietach hal za naszą zachodnią granicą biegały: reprezentantka Czech Šárka Marčíková, na co dzień zawodniczka Pogoni Szczecin, jej klubowa koleżanka Ligia Costa, która reprezentowała barwy Brazylii, a także jej rodaczka z Vistalu Patricia Matieli. Najwyższą zdobycz indywidualną osiągnęła prawoskrzydłowa zespołu z Trójmiasta – Katarzyna Janiszewska, która zdołała osiemnastokrotnie pokonać bramkarki rywalek. Sześć trafień mniej zanotowała Romana Roszak z Koszalina. Jeśli chodzi o asysty to brazylijska środkowa z Gdyni – Patricia Matieli, uzbierała ich największą liczbę (9). Zespołowo najlepszy wynik osiągnęła Šárka Marčíková, która z reprezentacją Czech doszła do ćwierćfinału w którym musiała uznać wyższość Holenderek.

W pierwszym meczu turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Sławno Energa AZS Koszalin rywalizowała na parkiecie z Vistalem Gdynia. W pierwszej połowie przewagę miały zawodniczki z Gdyni. Po przerwie straty zaczęły odrabiać zawodniczki z Koszalina, przechylając w ostatniej akcji szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wygrywając 22-21. W drugim spotkaniu zawodniczki Vistalu Gdynia podejmowały drużynę SPR Pogoń Szczecin. Ponownie początek meczu należał do zawodniczek z Gdyni, które po pierwszej połowie prowadziły 21-15. Druga połowa to wyrównana gra, lecz im bliżej końca meczu to zawodniczki ze Szczecina dochodziły do głosu. Ponownie końcówka spotkania trzymała kibiców w napięciu, a zawodniczki ze Szczecina w ostatnich sekundach zdobyły decydującego gola dającego remis 30-30. W ostatnim meczu, zawodniczki SPR Pogoni Szczecin stanęły w derbowym pojedynku na przeciw Energi AZS Koszalin. Mecz ponownie mógł się podobać kibicom, bo cały czas wynik był na styku, a żadna z drużyn nie wypracowała sobie znacznej przewagi. Końcówka spotkania była wojną nerwów obu zespołów, widać było, że zawodniczki nie traktują tego spotkania jako spotkania towarzyskiego. Przy remisowym wyniku, w ostatniej akcji meczu błąd popełniły zawodniczki z Koszalina, a szczecinianki przeprowadziły kontrę, którą na bramkę zamieniła Patrycja Królikowska, dając ostatecznie zwycięstwo nad koszaliniankami 28-27. Ta bramka zagwarantowała także szczeciniankom pierwsze miejsce w turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Sławno.

Po zakończonym spotkaniu Puchary Burmistrza Miasta Sławno oraz podziękowania za udział w turnieju na ręce kapitanów drużyn przekazał Krzysztof Kowalczyk – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sławnie. Dyrektor OSiRu przekazał również okazjonalny upominek dla Szymona Biegajskiego – trenera UKS Lider Handball Sławno, dzięki któremu turnieje topowych drużyn szczypiorniaka w Sławnie są możliwe. Ponadto Roman Granosik – prezes zarządu Energii AZS Koszalin przekazał dla miejskiego sztabu 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sławnie koszulkę meczową drużyny z podpisami wszystkich zawodniczek. Podczas turnieju wyróżniona została także Paula Mazurek – rozgrywająca Energii AZS Koszalin. Zawodniczka ta oprócz gry w tradycyjną piłkę ręczną gra również w plażową jej odmianę. Gra z bardzo dużym powodzeniem występując w kadrze narodowej. Zarówno dla Pauli jak i jej koleżanek z reprezentacji tegoroczny sezon letni był najlepszy w historii. To wszystko za sprawą tytułu wicemistrzyń Europy, który biało-czerwone wywalczyły podczas turnieju w chorwackim Zagrzebiu. Niedługo później zawodniczka z Koszalina występowała podczas Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – World Games 2017 w którym Polski zajęły 5. miejsce.

WYNIKI:

Energa AZS Koszalin – Vistal Gdynia 22:21
SPR Pogoń Szczecin – Vistal Gdynia 30:30
SPR Pogoń Szczecin – Energa AZS Koszalin 28:27

PATRONAT HONOROWY

Krzysztof Frankenstein – Burmistrz Miasta Sławno

ORGANIZATORZY

Urząd Miejski w Sławnie,

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sławnie,

UKS Lider Handball Sławno,

Pogoń Baltica Szczecin,

Vistal Gdynia,

Energa AZS Koszalin.