Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa

Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa

Od kilkunastu lat wrzesień jest miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku gospodarzem tego wydarzenia, odbywającego się pod nazwą Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, była stolica powiatu sławieńskiego – Miasto Sławno. 9 września 2017 roku w sławieńskim ratuszu odbyła się oficjalna inauguracja ZDD – największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego, zapoczątkowanego decyzją Rady Europy w 1991 r.

Geneza ZDD tkwi w idei Europejskich Dni Dziedzictwa – największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego. Celem projektu jest promowanie zabytków, a także szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W Zachodniopomorskiem tegoroczne wydarzenia przebiegają pod wspólnym hasłem „Smaki dziedzictwa”. Inauguracja  rozpoczęła się w sławieńskim ratuszu. Uroczystego otwarcia dokonał gospodarz Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękował osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych ZDD.

„Jesteśmy bardzo dumni, że tegoroczna inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa odbywa się w Sławnie. Jak Państwo wiecie nasze miasto obchodzi w tym roku wielki jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Historia Sławna to przede wszystkim historia mieszkających tutaj ludzi, ludzi różnych narodowości, różnych grup etnicznych, którzy na przestrzeni lat tworzyli lokalną kulturę i tradycję. Myślę, że ten jubileusz doskonale wpisuje się w działania ZDD, których ideą jest promowanie dorobku kulturowego mieszkańców tego regionu. Bardzo dziękuję przede wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia” – powiedział burmistrz.

W uroczystości inauguracyjnej udział wzięli m.in. Piotr Zientarski – Senator RP, Ewa Stanecka – Wojewódzka Konserwator Zabytków w Szczecinie, Jan Kuriata – Radny Województwa Zachodniopomorskiego, Maria Witek – z-ca Dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków, Waldemar Witek – Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie, Joanna Chojecka – dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, Radosław Głażewski – Wójt Gminy Darłowo, Jan Krawczuk – wicestarosta sławieński, radni Rady Miejskiej w Sławnie, przedstawiciele służb mundurowych, kierownicy i dyrektorzy sławieńskich jednostek oraz mieszkańcy Sławna.

„Sławno i ziemia sławieńska jest z nami od początku przy organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa i jest to jeden z najsilniejszych filarów w naszych działaniach. Zaczynaliśmy od 2005 roku od kilkudziesięciu osób, w tej chwili corocznie w akcji uczestniczy ponad 20.000 osób. ” – powiedziała Maria Witek.

W dalszej części uroczystości  wyróżniono osoby zasłużone dla ratowania zabytków i pielęgnowania regionalnych tradycji oraz spuścizny kulturowej.

Złotą Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkami wyróżniona została Pani Aleksandra Hamberg-Fedorowicz. Srebrną Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżniona została Pani Anna Bartczak. Odznaczenia dokonała Pani Ewa Stanecka – Wojewódzka Konserwator Zabytków w Szczecinie. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego w uznaniu zasług dla rozwoju regionu wyróżnił Pana Marka Łuczaka Złotym Gryfem Zachodniopomorskim. Odznaczenie wręczył Jan Kuriata – Radny Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego za szczególne zasługi w ochronie dziedzictwa kulturowego województwa zachodniopomorskiego przyznał dyplomy „Swojskie Zabytki” dla Państwa Bożeny i Tadeusza Koniecznych,  Joanny i Zbigniewa Kluszczyńskich, Krystyny, Marka, Doroty, Katarzyny, Pauliny, Justyny i Macieja Feichtów, Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie, Archiwum Państwowego w Koszalinie, Ewy Byszewskiej, Lidii Wróblewskiej i Damiana Żłobeckiego oraz Sołtysa Władysława Września i Rady Sołeckiej w Łącku.  Wręczenia dyplomów dokonał Jan Kuriata – Radny Województwa Zachodniopomorskiego oraz Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna.

Po oficjalnej uroczystości, przyszedł czas na wykład inauguracyjny Joanny Chojeckiej- dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, a zarazem autorki najnowszej publikacji związanej z historią Sławna – kroniki gminy miejskiej w Sławnie z 1898r. Augusta Stoebbego  – najdłużej urzędującego burmistrza w historii Sławna. Publikacja powstała z okazji 700-lecia Sławna, a jej promocja odbyła się właśnie podczas Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Dzieło zostało przetłumaczone przez Joannę Chojecką i Annę Zbroszczyk. Jest to naukowe opracowanie historii Sławna i jego dziejów. August Stoebbe wydał swoją kronikę w 1898r. z nadzieją, że stanie się ona źródłem inspiracji do opracowania profesjonalnej kroniki Sławna, która miała trafić do mieszkańców na jubileusz 600-lecia miasta, tj. 22 maja 1917 roku. Owa jubileuszowa kronika nigdy nie powstała, a kronika Stoebbego stała się cennym źródłem wiedzy, do którego chętnie sięga wielu dokumentalistów i badaczy historii Sławna.  Kronika nigdy nie została przetłumaczona na język polski, a trwające ponad dwa lata prace nad tłumaczeniem kroniki dają możliwość przybliżenia zarówno postaci autora kroniki, jak i jej cennej treści. Blisko 700-stronicowa edycja kroniki obejmuje jej oryginalny tekst oraz przekład na język polski.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa stały się także doskonałą okazją do otwarcia sławieńskiego lapidarium, znajdującego się na terenie byłego cmentarza żydowskiego.  Lapidarium jest zbiorem ocalałych elementów grobów sprzed 1945 roku. Powstało ono z inicjatywy władz miejskich, a obecnie miejsce to pozwoli zachować pamięć o Tych, którzy żyli w tamtych czasach w Sławnie.

Kolejnym punktem był festyn „Smaki Dziedzictwa”, który o godz. 13:00 rozpoczął się na pl. Wyszyńskiego w Sławnie.  Były zabawy i gry rodzinne, promocja i sprzedaż publikacji, w tym także książki pod tytułem „W krainie Bajek Ziemi Sławieńskiej”, która jest  utrwaleniem tekstów stworzonych w konkursie literackim z okazji 700-lecia Miasta Sławno, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sławnie. Na scenie zaprezentowała się m.in. Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej, kapela z gminy Damnica, Sławianki, a pokazy taneczne zapewniły formacje Gracja i Finezja. Właśnie tym dwóm ostatnim zespołom burmistrz Sławna podziękował za reprezentowanie i promowanie naszego miasta podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca, który w tym roku odbył się w Bułgarii. Przypomnijmy, że w festiwalu sławieńskie formacje uplasowały się na 1 miejscu, uzyskując jedyną przepustkę na Międzynarodowy Festiwal Tańca w Lido di Jesolo i Wenecji we Włoszech, który odbędzie się w 2018 r., pokonując jednocześnie 238 zespołów tanecznych i wokalnych m.in. ze Szwajcarii, Bułgarii, Kazachstanu, Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Ukrainy.

Nie zabrakło stoisk degustacyjnych przygotowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 i nr 3 w Sławnie, Zespół Szkół Agrotechnicznych oraz Fundację Rodzina. Była to doskonała okazja do spróbowania kulebiaka po wołyńsku, żeberek w gruszkach, zupy kaszubskiej, śledzika czy kaczki z żurawiną.  Wszystkie potrawy i stoiska prezentowane były na ekranie LED, który ustawiony był obok sceny. Prezentacje stoisk przeplatane były zabawą karaoke oraz spotami i filmami promocyjnymi. Najmłodsi z rodzicami uczestniczyli w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Irenę i Arkadiusza Olesiejuków. Swoją premierę miała również piosenka o Sławnie pt. „Sławno nasze miasto”. Utwór skomponował i zaaranżował Witold Poprawski, a tekst do piosenki napisała Margareta Sadowska. Piosenkę zaśpiewali młodzi mieszkańcy Sławna: Maksymilian Dresler i Agnieszkę Stach.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół „THE BOOTELS” – grupa muzyczna grająca rockowe covery zespołu „The Beatels”.

Całość wydarzeń związanych z inauguracją ZDD w Sławnie zakończył niedzielny festyn „Chlebem i miodem”. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i przedszkolaki. Przy okazji pokaz pupilów przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie, a zainteresowani mogli uczestniczyć w akcji edukacyjnej przygotowanej przez Nadleśnictwo Sławno. (Rafał Szymczewski)

 

Piosenka o Sławnie  pt. „Sławno nasze miasto”. Utwór skomponował i zaaranżował Witold Poprawski. Tekst do piosenki napisała Margareta Sadowska. Piosenkę zaśpiewali młodzi mieszkańcy Sławna: Maksymilian Dresler i Agnieszkę Stach.

      piosenka o Sławnie